Mi az a COC megfelelőségi nyilatkozat?

A COC tanúsítvány, más néven az EU-s megfelelőségi nyilatkozat egy olyan téma, amely sok félreértéssel jár, de ugyanakkor fontos róla beszélni. Ha az importált külföldi autónk nem rendelkezik COC tanúsítvánnyal, akkor saját kárunkon tanuljuk meg ennek a dokumentumnak a fontosságát és jelentőségét.

A COC származási igazolás jelentőségét tovább növeli az a tény, hogy az elmúlt pár évben Magyarországon a Nemzeti Közlekedési Felügyelet szigorította az importált külföldi autókra vonatkozó előírásokat.

Ez a változás főként azokat az import autókat érinti, amelyek tengerentúlról érkeznek, és ezek közül a legtöbb az amerikai import kategóriába tartozik, beleértve a népszerű „american musclecar” típusokat, mint a V8-as Corvette, Jeep vagy Dodge. Az NKH szigorításai azonban minden más EU-n kívüli import autót is érintenek, beleértve a dubai, koreai és más országokat is.

 

Mi az a COC?

 

Elemi kérdés, mielőtt megismerjük magánt a COC származási igazolást, hogy megértsük a probléma gyökerét és az esetleges megoldást is mielőtt belevágunk a külföldi autóvásárlásba.

A jelenlegi magyar helyzetet talán a legjobban egy telefonbeszélgetés példázza, amit egy kedves úrral folytattam le.

Az említett úr egy egy Jeep Wrangler Rubicon Miami-ból történő importálása iránt. Mondtam neki, hogy jelenleg ez nem túl jó ötlet, mivel a magyar Nemzeti Közlekedési Felügyelet nem fogja engedélyezni az említett amerikai import autó forgalomba helyezését Magyarországon. Nagyon kellemetlen lenne, ha ezt csak a vásárlás és a behozatal után, a vám- és áfakifizetés után érné meglepetésként.

Az úr teljesen értetlenül kérdezte, hogy az EU-ban is kapható Jeep, tehát nem mindegy, hogy hol veszi?

A helyzet az, hogy nem mindegy. Elmagyaráztam neki, hogy a Jeep (valamint más gyártók is, beleértve a németeket) teljesen más autókat gyárt az amerikai piacra, mint az EU piacra, vagy esetleg a kínai vagy orosz piacra.

Az úr azt mondta, hogy egy Jeep, az egy Jeep, nem mindegy, hogy hol és kinek gyártották?!  Mi az ABN®-nél lennénk a legboldogabbak, ha ez így lenne, de sajnos nagyon is nem mindegy.

 

Lámpacsere

 

Ezt követően azt kérdezte, hogy a lámpákat kicserélve megoldódik-e a probléma? Ha nem is szívesen, de erre azt kellett, hogy válaszoljam, hogy az új magyar helyzetben ez a megoldás már nem működik. Korábban az EU-s lámpák cseréjével és néhány átalakítással lehetett könnyedén forgalomba helyezni import autókat.

Ekkor már teljesen elveszítette a fonalat, ami nem is az ő hibája. Az ember azt gondolná, hogy 2023-ban lehetőség van autók importálására bárhonnan Magyarországra.

Az úr azt mondta, hogy az autó legalább Euro-4 vagy magasabb környezetvédelmi besorolással rendelkezik az USA-ban, tehát mi lehet a probléma?

 

A lényeg a COC!

 

Valójában a lényeg az, hogy azok az amerikai autók, amelyek az Európai Unió piacára készülnek, nemcsak kinézetüket tekintve térnek el amerikai testvéreiktől, hanem motorjuk és emissziós szabványaik is megfelelnek az EU által előírt szabványoknak.

Az igazi kulcs a kérdésben nem az, hogy milyen szoftveres vagy mechanikai átalakításokat hajthatunk végre az autón, hanem hogy az autó rendelkezzen a saját alvázszámához kiállított európai COC megfelelőségi nyilatkozással.

Ez a dokumentum egyre gyakrabban hologramos  formájában található, és tartalmazza az autó technikai paramétereit, valamint az adott jármű alvázszámához kötődik.

Amennyiben az USA-ból importálunk egy olyan autót, amely az amerikai piacra készült, és hiányzik a COC tanúsítvány, akkor az autót Magyarországon forgalomba helyezni nem lesz lehetséges, vagy rendkívül nehézkes.

 

COC és Euro5 / Euro6

 

Gyakran előfordul, hogy az emberek azt mondják, hogy egy adott autó, például Kaliforniából származik, ahol a gépjárművek károsanyag-kibocsátási szabványai ugyanolyan szigorúak vagy akár szigorúbbak is lehetnek, mint az EU-ban, illetve Magyarországon. Ez kétségtelenül igaz, de a jogalkotót nem érdekli, hogy egy autó honnan származik. Őt az érdekli, hogy az adott jármű az EU piacára készült-e, és rendelkezik-e az ehhez szükséges igazolással, vagyis COC (Certificate of Conformity) és EU-s megfelelőségi nyilatkozattal vagy sem.

Fontos hangsúlyozni, hogy az EU-s és nem EU-s gépjárművek nemcsak a lámpák és a környezetvédelmi normák terén térhetnek el egymástól.

Az EU-ban például tilos az oldalsó sárga és piros helyzetjelző lámpák használata. Problémát okozhat, ha az ablakok és a biztonsági övek nem rendelkeznek EU-s (E1, E9, E11) minősítésekkel. Ezenkívül az EU-s gépkocsik esetében az „E” engedélyszám is szerepel a súlytáblán, és be van vezetve a forgalomba.

Akit ez részletesebben érdekel itt nézheti meg, hogy mi,- és hogy van beírva a német forgalmi „K” mezőjébe. Ilyen nem fogunk találni a szürkeimportban érkező amerikai és egyéb nem EU-s autók forgalmi engedélyében.

 

Nézzük meg a COC tanúsítványt és a megodlásokat

 

Az egyik kedves megrendelőnk EU-s Jeep Wrangler Plug-In hibrid autója, ami rendelkezik COC megfelelőségi tanúsítványnál.

 

Mi áll pontsoan a COC bizonylatban?

 

A példa kedvéért egy, az általunk itt Németországban értékesített BMW 320xD megfelelőségi nyilatkozata lesz a példa COC a kedves olvasóinknak.

Ahogy láthatjuk jobb felül a BMW állította ki, és gyönyörűen ott áll, hogy „EG-Übereinstimmungsbescheinigung” azaz „Európai Közösségi megfelelőségi nyilatkozat”, mely lássuk be mind két nyelven kicsit bonyolult, ezért mindenki az angol rövidítést használja a COC bizonylat, vagyis „Certificate of Conformity”.

(a COC bizonylat nagyítható)

Ezzel igazolja az autó gyártója, hogy az autó minden szempontból megfelel az EU-s normáknak.

A COC gyakorlatilag olyan adatokat tartalmaz, amelyek a forgalmi engedélyből is ismerünk.
(legalább is a németből, melyről itt írtunk)

  • Autó mérete
  • Autó súlya
  • CO₂ kibocsájtás
  • Szennyező anyag kibocsájtás
  • Autó zajszintje
  • Kerék és gumiméret
  • Típus
  • Alvázszám

Ha megnézzük, a második oldalt jobb fölül a COC bizonylaton van egy hologramos csík is.

A figyelmes olvasóinknak biztos feltűnt, hogy többször említettem az NKH-t, ami azért lényeges, mert nem egy EU-s általános rendelkezésről van szó, hanem a magyar nemzeti közlekedési felügyelet aki nem kíván COC származási bizonyítvány nélküli import autókat forgalomba helyezni Magyarországon.

 

Német COC gyakorlat

 

Németországban annak ellenére, hogy egy amerikai használt autó nem rendelkezik COC (Certificate of Conformity) bizonyítvánnyal, nincs akadálya a forgalomba helyezésnek. Ennek következtében úgy tűnik, hogy az NKH (Nemzeti Közlekedési Hatóság) túlzottan szigorúan jár el ebben a kérdésben, összehasonlítva más EU-s országok gyakorlatával.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy korábban elegendő volt, ha az ilyen amerikai vagy más importált autókat először Németországban helyezték forgalomba, és utána, mint EU-s dokumentumokkal rendelkező gépkocsikat, Magyarországon is honosították őket.

Most azonban ez már nem elegendő, és a COC megfelelőségi nyilatkozat bemutatása is szükséges. Ennek következtében sok autótulajdonos kerül olyan nehéz helyzetbe, akik már Magyarországon vásároltak amerikai vagy más nem EU-s országból importált autót, és közülük néhányan már fordultak az ABN®-hez is.

Ha nincs más megoldás, ezeket az autókat más országokba lehet továbbértékesíteni, vagy várakozni lehet, hogy talán változik ez a nehéz helyzet (bár jelenleg kicsi az esély erre).

Esetleges kérdésekkel kapcsolatban a Nemzeti Közlekedési Hatóság ide kattintva érhető el

 

Hol vegyünk amerikai autót?

 

Ha valaki még nem vásárolt, akkor mi az ABN®-nél kapcsolatban vagyunk hivatalos EU Jeep, Corvette, Ford, Cadillac, Chevrolet importőrrel, azonnali készletről tudunk ajánlani a legkülönbözőbb amerikai modelleket COC megfelelőségi nyilatkozattal együtt, csak példaként a legkedveltebbek:

  • Chevrolett Camaro / Cabrió / ZL1
  • Corvette C8 / cabrió
  • Ford Mustang

Ezeket az autókat európai uniós garanciával, azonnali német készletről, rengetek színben és kivitelben, magyarországi forgalomba helyezéssel, rövid határidővel névre írva tudjuk átadni.A nálunk rendelhető Ford Mustang, Jeep, Corvette és Cadillac gépkocsik az EU piacra készültek és itteni garanciával rendelkeznek. Kérje ajánlatot most a kívánt gépkocsira!

Ha autóbehozatal Németországból, akkor az ABN® az Ön németországi partnere!

 

 

Kövessen minket YouTube-on és Instagram-on napi újdonságokért.